Online Activities, Educational Games, Quizzes, Crossword Maker

Make educational games, websites, online activities, quizzes and crosswords with Kubbu e-learning tool for teachers


Alternative content for non-flash browsers:


Practice with Real World Ratios

Try these questions on real world ratios!! Show your teacher your final score! Good Luck!

1. You are making rice krispy treats which calls for 6 cups of rice krispies. You want to cut this in half because you only have a small pan. How many rice krispies do you need?
3 cups, 12 cups, 6 cups, 3/2 cups
2. A recipe of Chex Mix serves 8 people and calls for 1 cup of peanuts. If you want to make this recipe for 16 people, how many cups of peanuts will you need?
1 cup, 2 cups, 3 cups, 1/2 cup
3. You think an 8 oz. block of cheese will serve 6 guests at a party. How many guests will a 32 oz. block of cheese serve?
3 guests, 12 guests, 18 guests, 24 guests
4. A recipe for 24 cookies calls for 3/4 of a cup of flour. If you want to make 48 cookies, how much flour will you need?
3/8 cup, 3/4 cup, 1/4 cup, 3/2 cups or 1 and 1/2 cup
5. A box of brownies calls for 3 eggs. If you make 2 boxes of brownies, how many eggs will you need?
6 eggs, 4 eggs, 3 eggs, 2 eggs
6. If a pack of sodas costs $3.99 and there are 12 drinks in it, what is the unit price per soda?
$ .33 , $ .44, $ 3.01, $3.99
7. If a 16 oz. bottle of shampoo costs $5.99, what is the unit price?
$ .16, $ .37, $ .99, $2.67
8. A 32 oz. jar of peanut butter costs $5.44. What is the unit price?
$ .10, $ .15stimulate your students , $ . 17, $5.88
9. A 32 oz. powerade costs $1.79. A 16 oz. gatorade costs $ .99. Which is the better buy? (LOWER unit price)
Powerade - unit price is $ .11, Gatorade - unit price is $.062, Powerade - unit price is $ .056, Gatorade - unit price is $.03