Online Activities, Educational Games, Quizzes, Crossword Maker

Make educational games, websites, online activities, quizzes and crosswords with Kubbu e-learning tool for teachers


Alternative content for non-flash browsers:


Slohové ukážky

Prečítaj si krátku ukážku. Rozhodni, ku ktorému slohovému útvaru patrí:

1. Milí hostia! Rád by som vás privítal na dnešnej milej slávnosti. Žiaci našej školy si pripravili kultúrny program, ktorým si pripomenieme výročie založenia našej školy.
dynamický opis, príhovor (prívet), umelecký opis, jednoduchý statický opis
2. Najskôr si pripravíme potrebné suroviny - múku, mlieko, vajcia a soľ. Všetko zmiešame v miske. Na panvici rozohrejeme olej. Cesto vylievame na panvicu a smažíme.
dynamický opis, umelecký opis, jednoduchý statický opis, charakteristika osoby
3. Náš činžiak je v tvare kvádra. Má osem poschodí. Zvonka ho zdobí nová fasáda oranžovej a žltej farby. Na severnej strane sú umiestnené na každom poschodí veľké balkóny.
dynamický opis, jednoduchý statický opis, umelecký opis, rozprávanie
4. Každý kus nábytku má v mojej izbe svoje miesto. Posteľ je oproti dverám, pri nej stojí malý nočný stolík. Nad posteľou mám zavesené fotografie. Pod oblokom sa nachádza stôl.
jednoduchý statický opis, umelecký opis, dynamický opis, charakteristika osoby
5. Páv rozprestrel ako vejár svoj dúhový chvost, ktorý sa celou svojou nádherou vynímal v lúčoch slnka. Poobzeral sa navôkol, či má dosť vzácnych obdivovateľov.
umelecký opis, dynamický opis, jednoduchý statický opis, rozprávanie
6. Jeseň sa pomaly prikradla do krajiny. Zakývala letu a ujala sa svojej farebnej, no trochu smutnej vlády. Príroda pochopila - listy sa pomaly začali lúčiť so svojimi listami.
dynamický opis, umelecký opis, rozprávanie, charakteristika
7. Vážení prítomní, želám vám krásny umelecký zážitok. Teraz odovzdávam slovo pani riaditeľke.
dynamický opis, rozprávanie, umelecký opis, príhovor (prívet)
8. Najčastejšie pracuje v záhradke. Tam naberá nové sily. Svojej rodine je ochotná obetovať všetok voľný čas. Preto ju máme všetci veľmi radi a tešíme sa na spoločné chvíle.
charakteristika osoby, rozprávanie, umelecký opis, dynamický opis
9. Na doske vyznačíme ceruzkou zárezy v pravidelných vzdialenostiach. Pílkou postupne narežeme malé otvory na vsunutie a zachytenie preglejkových poličiek.
dynamický opis, jednoduchý statický opis, umelecký opis, rozprávanie
10. Jediné, čo ju zaujíma, sú klebety. Niekedy sa na ulici aj usmeje na susedku, ale to je zriedka. Väčšinu času trávi rozhovormi o iných ľuďoch. Je to zvláštna povaha.
dynamický opis, rozprávanie, charakteristika osoby, umelecký opis
11. Lupienok ruže. Spadnutý pod štíhlou vázou akoby chcel prehovoriť. Opustený sa pozerá okolo seba. Túži vrátiť sa späť k svojej ruži. Ale cíti, že návrat je nemožný...
charakteristika, umelecký opis, dynamický opis, jednoduchý statický opis
12. e-learning Ráno sa mi nechcelo vstať. Vedel som však, že musím. Dotrepal som sa do kúpeľne, narýchlo som si umyl zuby. Ponáhľal som sa na raňajky. Čo mi mama nachystala?
dynamický opis, charakteristika osoby, rozprávanie, umelecký opis
13. Pravým tlačidlom myši vyvoláme na pracovnej ploche počítača ponuku. Vyberieme možnosť Nový. Označíme výraz priečinok. Nový priečinok pomenujeme.
umelecký opis, dynamický opis, rozprávanie, jednoduchý statický opis