Online teaching



To use this application you need to install and activate Adobe Flash Player


Get Adobe Flash player .













































































































Unit Price Comparison

Author: Mosley Nicole
Description: Match the unit price of each item
Keywords: , , , , , , online teaching

Content:
Definitions:
0. Convert 20%25 into a decimal
1. Convert 7%25 into a decimal
2. 8 oz yogurt for 79 cents
3. The _____ price is the cost of on unit of a product
4. Apples are on sale of $1.50 for 3 poinds. Find the unit price
5. Bananas are on sale for $1.77 for 3 pounds. Calculate the unit price
6. Gallon Milk price is listed as 2 for $3.00. What is the price for one gallon?
7. Find the unit price of 24 cans of soda for $5.99
8. Being a wise shopper involves:
9. What is the value of a nickel?
10. A 12 oz bottle is $3.74 and a 16 oz bottle is $5.34. Which is the better buy?
11. 32 oz box of cereal for $4.99
12. 36 oz box of rice for $2.89
13. T-Shirts are on sale for $40 for 4. What is the unit price?
14. Convert 0.75 into a percent
15. How to find unit price

Answers:
0. $10
1. 75%25
2. $0.50 per pound
3. $.05
4. .20
5. 25 cents per can
6. comparing choices
7. 16 cents per oz
8. 10 cents per oz
9. unit
10. $0.59 per pound
11. $1.50 per gallon
12. Price of units divided by number of units
13. .07
14. 12 oz bottle
15. 8 cents per oz
.