Online teaching



To use this application you need to install and activate Adobe Flash Player


Get Adobe Flash player .













































































































Unit Price Comparison

Author: Mosley Nicole
Description: Match the unit price of each item
Keywords: , , , , , , online teaching

Content:
Definitions:
0. A 12 oz bottle is $3.74 and a 16 oz bottle is $5.34. Which is the better buy?
1. 8 oz yogurt for 79 cents
2. T-Shirts are on sale for $40 for 4. What is the unit price?
3. How to find unit price
4. Being a wise shopper involves:
5. The _____ price is the cost of on unit of a product
6. Apples are on sale of $1.50 for 3 poinds. Find the unit price
7. Convert 20%25 into a decimal
8. Gallon Milk price is listed as 2 for $3.00. What is the price for one gallon?
9. Find the unit price of 24 cans of soda for $5.99
10. 32 oz box of cereal for $4.99
11. Convert 0.75 into a percent
12. Bananas are on sale for $1.77 for 3 pounds. Calculate the unit price
13. Convert 7%25 into a decimal
14. What is the value of a nickel?
15. 36 oz box of rice for $2.89

Answers:
0. $0.59 per pound
1. $0.50 per pound
2. 12 oz bottle
3. Price of units divided by number of units
4. $.05
5. comparing choices
6. .20
7. 8 cents per oz
8. 10 cents per oz
9. $1.50 per gallon
10. .07
11. unit
12. 16 cents per oz
13. $10
14. 25 cents per can
15. 75%25
.